Suma zamówienia

Koślawość pięt u dzieci – sprawdź, jak sobie z nią radzić

Koślawość pięt u dzieci jest powszechnie występującym zjawiskiem. Do pewnego wieku jest ona naturalnym etapem rozwoju i uznawana jest za normę. Z czasem koślawość powinna jednak ustąpić miejsca prawidłowemu ustawieniu stóp. Utrzymująca się koślawość pięt może oznaczać już poważne schorzenie i stanowić problem, który będzie wymagał interwencji fizjoterapeuty. Co to jest koślawość pięt u dzieci i jakie są jej przyczyny?
stopy dziecka na poduszce sensomotorycznej

Czym jest koślawość pięt u dzieci i jak ją rozpoznać?

Koślawe ustawienie pięty najlepiej ocenić patrząc od tyłu na stopy dziecka stojącego w pozycji wyprostowanej. W przypadku koślawości, oś pięty odchyla się na zewnątrz. Z punktu widzenia anatomicznego koślawość pięt to nieprawidłowe ustawienie kości w staw skokowym dolnym, utworzonym przez połączenie kości skokowej z kością piętową oraz kością łódkowatą.

Koślawe ustawienie pięt u dzieci jest do pewnego wieku zjawiskiem fizjologicznym. Związana jest z etapem rozwoju stóp, kiedy aparat ruchu dziecka dopiero się kształtuje, wytyczając stopom ich nową i najważniejszą rolę noszenia ciężaru całego ciała. Zarówno mięśnie, więzadła, jak i kości śródstopia odpowiadające za prawidłową stabilizację stawu skokowego, nie są jeszcze do końca wykształcone. Dodatkowo nie mają jeszcze w pełni sprawnego zmysłu równowagi. Te braki maluszek kompensuje sobie poprzez szersze rozstawianie stóp, co dodatkowo przyczynia się do „wykoślawiania” stóp. Z czasem, gdy układ kostno-mięśniowy ulega wzmocnieniu, dziecko porusza się sprawniej, a koślawość pięt powinna zaniknąć. Niestety nie zawsze tak jest. Co więcej – koślawe ustawienie pięty często towarzyszy także schorzeniu, jakim jest koślawość kolan u dzieci.

stopy dziecka z koślawością pięt

Koślawość pięt u 2-latka będzie jeszcze naturalnym etapem rozwoju. Wraz z wiekiem powinna ona jednak zaniknąć i zostać zastąpiona przez prawidłowy wzorzec ustawienia pięty charakterystyczny dla dorosłych. Dlatego tak ważne jest, aby rodzice bacznie obserwowali sposób chodzenia swoich maluchów, w tym ustawienie ich pięt. Jeśli koślawość nie zmniejsza się wraz z wiekiem, powinniśmy skonsultować to z lekarzem. Zwłaszcza jeśli u 5- czy 6-letniej pociechy zauważymy, że kostka przyśrodkowa nadal „ucieka” do środka, a kość piętowa odchyla się od osi kończyny dolnej i zbacza na zewnątrz. Należy też pamiętać, że w trakcie marszu naturalne jest cykliczne przechodzenie pięty z pozycji szpotawej ku koślawej, co umożliwia sprawne amortyzowanie obciążeń, na jakie narażeni jesteśmy podczas marszu.

Koślawość pięt u dzieci – przyczyny

Koślawość pięt u dzieci jest dosyć złożonym problemem, w przypadku którego ciężko jest wskazać konkretną przyczynę. 

Różne są przyczyny koślawości pięt, można tu wyróżnić:

  • wady genetyczne,

  • nadwaga,

  • wiotkość więzadłowo-stawowa,

  • przeciążenia stopy.

Generalnie przyczyną powstania i utrwalenia się piety koślawej jest niewystarczająca wytrzymałość aparatu kostno-mięśniowego w stosunku do obciążenia. Bezpośrednią przyczyną są nieprawidłowości w budowie kolan czy miednicy, a także nieprawidłowe ustawienie stawów biodrowych.

Za przyczynę koślawości pięt u dzieci bardzo często wskazuje się używanie chodzików, które uniemożliwiają prawidłowy rozwój ruchowy, prowadząc do niewłaściwego obciążania stóp i nieprawidłowego ukształtowania układu kostnego. Stopa ustawia się w silnym zgięciu podeszwowym jak podczas chodu na palcach. Należy też unikać przedwczesnego zmuszania dzieci do chodzenia w pozycji wyprostowanej. Prowadzenie maluszka za rączki w momencie, gdy sam nie potrafi jeszcze utrzymać pozycji pionowej, może przeciążyć stawy. 

Obniżone napięcie mięśniowe, otyłość, a także choroby genetyczne – to wszystko może stanowić podstawę rozwijającej się koślawości pięt i nieprawidłowości chodu. To jednak nie koniec! Przyczyną nieprawidłowości chodu i deformacji stóp mogą być także nieodpowiednio dobrane buty. Warto więc wiedzieć, jakie buty przy tej wadzie będą najlepsze i na co zwrócić uwagę podczas ich wyboru.

Leczenie koślawości pięt u dzieci

Nieprawidłowy chód i trudności podczas stawiania kroków. Szybsze zmęczenie i ból kończyn dolnych – z tym wszystkim muszą zmierzyć się dzieci, które zmagają się z koślawością pięt. Leczenie przeprowadza się przede wszystkim za pomocą ćwiczeń rehabilitacyjnych. Nie zaleca się jednak wdrażania ich na własną rękę, a przebieg leczenia musi być dostosowany do etapu choroby. Za indywidualny plan leczenia powinien być odpowiedzialny lekarz ortopeda lub fizjoterapeuta. 

Przede wszystkim warto mieć na uwadze, że rehabilitacja ma na celu wzmocnienie nie tylko mięśni, które odpowiadają za ustawienie pięty, ale konieczne jest również wzmocnienie mięśni całego ciała.

Profilaktyka przede wszystkim

Doskonale wiemy, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Choć specjalne buty będą nieodzowne u dzieci, u których zdiagnozowano już schorzenie, mogą one także mu przeciwdziałać. Stopy dziecięce, które są szczególnie wrażliwe i podatne na różnego rodzaju deformacje wymagają odpowiedniego wsparcia.

Optymalnym wyborem będą buty profilaktyczne dla chłopca czy buty profilaktyczne dla dziewczynki marki BARTEK, które wspierają młodą stopę w zdrowym rozwoju, dbają o prawidłowy wzorzec chodu oraz stabilizację pięty i stawu skokowego. Niezwykle ważna jest elastyczna podeszwa, która nie ograniczy w żaden sposób naturalnych ruchów stóp, a także stabilny zapiętek, który z jednej strony chroni cholewkę buta przed deformacją, a z drugiej strony nie przeszkadza w naturalnym ruchu stopy podczas marszu.

Bartek logo
Autor artykułu: BARTEK S.A. Polska marka z ponad 30 letnim doświadczeniem w produkcji obuwia dziecięcego zapewniającego prawidłowy rozwój stopy dziecka.
Zobacz więcej artykułów
Zobacz wszystkie artykuły
Szybka dostawa

Szybka dostawa

Dostarczamy zamówienie w 2-5 dni roboczych

Darmowy zwrot

Darmowy zwrot

dla zarejestrowanych użytkowników

Odroczone płatności

Odroczone płatności

Kup teraz, zapłać za 30 dni

Dołącz do newslettera i otrzymaj rabat 10% na pierwsze zakupy!