Suma zamówienia

Koślawość kolan u dzieci. Jak zapobiegać i leczyć to schorzenie?

Koślawość kolan u dzieci. Dowiedz się jak zapobiegać i leczyć to schorzenie

Koślawość kolan u dzieci. Dowiedz się jak zapobiegać i leczyć to schorzenie

Koślawość kolan u dzieci to jedna z częściej występujących deformacji kończyn dolnych, która sprawia, że nóżki dziecka układają się w kształt litery X. Zwykle, do 6. roku życia, koślawe kolana u dzieci są stanem fizjologicznym. Jeśli nieprawidłowa budowa kolan utrzymuje się dłużej, konieczna będzie konsultacja z ortopedą. W jaki sposób możemy zapobiegać koślawości kolan u dzieci? Jak przebiega terapia i jakie ćwiczenia na koślawe kolana u dzieci warto zastosować? 

Koślawość kolan u dzieci: co to jest i czym się charakteryzuje? 

Koślawe kolana u dzieci najczęściej pojawiają się w wieku przedszkolnym, a ze względu na budowę miednicy, znacznie częściej występują u dziewczynek. Ich cechą charakterystyczną jest nadmierne zbliżenie stawów kolanowych do środkowej osi ciała. W efekcie nóżki układają się w kształt litery X, przy czym środkiem są stawy kolanowe. Warto wiedzieć, że koślawość kolan u dzieci możemy zaobserwować już po rozpoczęciu chodzenia, jednak wówczas mamy do czynienia z tak zwaną fizjologiczną koślawością, która nie ma znamion patologicznych i nie podlega leczeniu. 

Największy rozwój deformacji może nastąpić pomiędzy 2. a 4. rokiem życia. Oznacza to, że koślawość kolan u dziecka 2 letniego jest czymś naturalnym. W przypadku prawidłowo ukształtowanych kończyn dolnych, objawy powinny cofnąć się do 6. roku życia. 

Koślawe kolana u dzieci: jak rozpoznać schorzenie? 

Koślawość kolan u dzieci może być wynikiem wrodzonej wady stawów. Bardzo często koślawe kolana u 3 latka mogą być efektem wcześniejszej szpotawości kolan. Poza tym, krzywe kolana u dzieci mogą pojawić się po złamaniach czy urazach kości, w wyniku nadwagi czy chorób stawów, ale mogą być także konsekwencją szybkiego wzrostu dziecka. Pamiętajmy, że ostateczną diagnozę w przypadku wszelkich wad kończyn dolnych może postawić jedynie lekarz ortopeda. 

Warto jednak obserwować krzywe kolana u dzieci po to, by już na początkowym etapie móc wdrożyć ewentualną terapię. Koślawość kolan u dziecka możemy rozpoznać po tym, gdy stoi ono na prostych kolanach, ze stopami i palcami skierowanymi prosto przed siebie. Wówczas, zgodnie z fizjologią, odległość pomiędzy wewnętrznymi kostkami przy złączonych kolanach nie powinna być większa niż około 5 cm. Jeśli ta jest większa, a my zaobserwujemy krzywe kolana u dziecka, które na przykład podczas chodzenia ocierają się o siebie, wówczas konieczna będzie wizyta u lekarza w celu zdiagnozowania przyczyn deformacji.

Koślawe kolana u dzieci: jak rozpoznać schorzenie?

Krzywe kolana u dziecka: jak im zapobiegać? 

Dziecięce stópki są bardzo plastyczne. Niestety są też bardzo podatne na wszelkiego rodzaju odkształcenia i z łatwością dostosowują się do warunków, jakie im zapewniamy. To dlatego, dla prawidłowego rozwoju dziecięcych stóp, tak ważne jest prawidłowo dobrane obuwie. Źle dobrane buciki czy buty po starszym rodzeństwie mogą prowadzić do szeregu schorzeń i wad kończyn dolnych. 

Rosnącą stopę możemy wesprzeć w prawidłowym rozwoju zapewniając jej buty, które są stworzone zgodnie z wymogami anatomicznymi stopy. Właśnie takie są buty profilaktyczne dla chłopca i dziewczynki, które możemy znaleźć w ofercie marki Bartek. Buty bezpieczne, dopasowujące się do kształtu dziecięcej stopy i wspierające ją na każdym etapie rozwoju oraz zapewniające podtrzymanie prawidłowej postawy ciała, pomogą uniknąć ewentualnych schorzeń kończyn dolnych i deformacji. 

Warto jednak pamiętać, że buty profilaktyczne dla dziewczynki i dla chłopca, w przeciwieństwie do butów ortopedycznych, mają zapobiegać, a nie leczyć. Zostały one zaprojektowane z myślą o zdrowych stópkach. Korekcie istniejących już wad i zapobiegających ich pogłębianiu służą natomiast buty ortopedyczne. 

Krzywe kolana u dziecka: jak im zapobiegać?

Ćwiczenia na koślawe kolana u dzieci: gimnastyka w domowym zaciszu 

U dzieci, u których stwierdzono niewielkie deformacje, wdrożona powinna zostać fizjoterapia, której celem będzie poprawa biomechaniki ruchu stawu kolanowego. Wśród zalecanych aktywności możemy wymienić chociażby jazdę na rowerze, pływanie czy gimnastykę korekcyjną. Ćwiczenia na koślawe kolana u dzieci możemy także kontynuować w domowym zaciszu. W przypadku, gdy stwierdzona zostanie koślawość kolan u dzieci, ćwiczenia powinny przede wszystkim odciążyć stawy kolanowe. Zatem, jakie ćwiczenia na koślawe kolana u dzieci warto zastosować? 

Ćwiczenia na koślawe kolana u dzieci: gimnastyka w domowym zaciszu

Ćwiczenie nr 1

Dziecko siedzi z kolankami rozchylonymi na zewnątrz i naprzemiennie chwyta rączką raz lewą, raz prawą stopę, po czym próbuje dotknąć paluszkami stóp do noska. 

Ćwiczenie nr 2

Stojąc ze złączonymi stopami, dziecko wykonuje przysiady, kierując przy tym kolana na zewnątrz. 

Ćwiczenie nr 3

Dziecko siedzi w siadzie prostym. Zadaniem jest podciągnięcie paluszków stóp maksymalnie w kierunku twarzy i lekkie uniesienie obu nóg. 

Ćwiczenie nr 4

Maluch siedzi ze złączonymi stopami i kolankami skierowanymi na zewnątrz.  Podeszwami stóp ma wykonywać ruchy przypominające klaskanie. 

Ćwiczenie nr 5

Dziecko siedzi z wyprostowanymi nóżkami na podłodze, a przed stopami ma położone zabawki. Zadaniem dziecka jest chwycenie zabawki paluszkami stóp i położenie jej na kolanku drugiej nogi.

Buty na lato dla dzieci. Jakie wybrać buty letnie dla dziewczynki i chłopca?
Poprzedni
Buty na lato dla dzieci. Jakie wybrać buty letnie dla dziewczynki i chłopca?
Ćwiczenia gimnastyczne dla dzieci. Jakie wybrać buty do ćwiczeń?
Następny
Ćwiczenia gimnastyczne dla dzieci. Jakie wybrać buty do ćwiczeń?
Szybka dostawa

Szybka dostawa

Dostarczamy zamówienie w 2-5 dni roboczych

Darmowy zwrot

Darmowy zwrot

dla zarejestrowanych użytkowników

Odroczone płatności

Odroczone płatności

Kup teraz, zapłać za 30 dni

Dołącz do newslettera i otrzymaj rabat 10% na pierwsze zakupy!