Jakie powinny być dobre buty dla dzieci?

2014-10-07Obuwie ma być dłuższe od stopy o około 8–10 mm ze względu na szybki wzrost długości stopy oraz wydłużanie i przesuwanie się stopy do przodu w czasie chodzenia. Buty z otwartym czubkiem (sandałki) powinny być dłuższe od stopy o 4–5 mm, aby w czasie chodzenia palce nie stykały się z podłożem.  

RYS1

 

Czubek buta powinien być szeroki stosownie do promieniście ułożonych palców. Buty z otwartym czubkiem i piętą powinny mieć szerszy spód, aby cała stopa spoczywała na nim wygodnie. Czubek buta powinien być wysoki. Dzieci mają bardzo ruchliwe paluszki i ważne jest, aby zachowały tę ruchliwość jak najdłużej. Tylna część buta, okrywająca piętę dziecka, powinna wspomagać prawidłowe ustawienie osi pięty w stosunku do osi podudzia. To wspomaganie uzyskuje się montując w bucie sprężystą zakładkę – element stabilizujący jego tylną część. Można ją jednak stosować tylko w butach z zakrytą piętą. W butach z otwartą piętą, czyli sandałach, sztywną zakładkę zastępuje się tzw. łożem dla pięty. Jest to uformowane w spodzie buta zagłębienie. Zarówno zakładka, jak i łoże stabilizujące spełniają tę samą funkcję – zapobiegają koślawemu lub szpotawemu ustawianiu pięty.

RYS2


Buty dla dzieci muszą mieć elastyczne spody, łatwo zginające się na linii stawów znajdujących się między palcami, a śródstopiem (stawów śródstopnopaliczkowych – wiemy trudna nazwa, ale cóż, tak się te stawy niestety nazywają).  

RYS3


Zaletą wybranych modeli obuwia BARTEK jest podpodeszwa z superelastyczną pianką umieszczoną na linii stawów śródstopnopaliczkowych, co dodatkowo ułatwia zginanie stopy podczas chodzenia. Ruchy nie są krępowane, a dodatkowym plusem jest miękki materiał.

RYS4


W butach powinny być stosowane miękkie, higieniczne materiały, które łatwo dopasowują się do kształtu i wymiarów stopy oraz pochłaniają pot wydzielany przez stopę. Materiały używane do produkcji obuwia powinny być wykonane ze skór naturalnych oraz wysokogatunkowych materiałów tekstylnych, które posiadają właściwości odprowadzania nadmiaru pary wodnej oraz dobrego pochłaniania potu. Taki materiał jest bardzo higieniczny dla stopy. Dziecięce buty powinny mieć niski obcas – dla małych dzieci jego wysokość powinna wynosić około 5 mm, dla 3–4 latków około 10 mm, dla 5–6 latków do 20 mm, dla dzieci do 10 lat – około 25 mm, dla dziewcząt nie powinna przekraczać 3,5 cm.  


Powrót
Newsletter Dołącz do newslettera i otrzymaj 10% na pierwsze zakupy! Dołącz