Kod SALE20

Buty sportowe dla dzieci

Buty sportowe dla dzieci to nieodłączny element garderoby maluchów. W takich butach najlepiej biega się po dworze i szaleje z kolegami. Które z nich będą najlepsze dla stóp malucha? Muszą być nie tylko ładne, ale przede wszystkim wygodne. To jednak nie wszystko – powinny także posiadać właściwości amortyzujące. Dzięki temu wstrząsy generowane podczas chodzenia i biegania nie roznoszą się po wyższych piętrach narządu ruchu. Jakie buty sportowe dziecięce warto wybrać, by mieć pewność, że noga dziecka rozwija się prawidłowo? 

Obuwie sportowe dla dzieci a podeszwa

Zwróciliście kiedyś uwagę, że buty dziecięce, a przede wszystkim buty sportowe, posiadają bardzo grube podeszwy? Nie dzieje się tak bez przyczyny. To właśnie podeszwa ma za zadanie amortyzować wstrząsy powstające podczas chodzenia i biegania. Chociaż stopa sama w sobie również posiada właściwości amortyzujące, w kontakcie z nienaturalnie twardą nawierzchnią, jak na przykład beton, mogą one być niewystarczające. Dlatego właśnie sportowe buty powinny posiadać grubą, a jednocześnie nadal miękką podeszwę. Musi ona zginać się mniej więcej w 1/3 długości. Dzięki temu palce, które także muszą pracować podczas chodzenia, mają możliwość brania udziału w fazie odbicia. To sprawia, że stopa może rozwijać się prawidłowo.

Buty sportowe dziecięce – z jakich materiałów?

Stopy dzieci mają tendencję do nadmiernego pocenia się, dlatego niezwykle istotne jest, by dla maluchów wybierać buty, które będą pozwalały skórze swobodnie oddychać. Dotyczy to każdego typu obuwia dziecięcego. Buty do biegania dla dzieci, ze względu na zwiększoną aktywność dziecka podczas zabawy, tym bardziej muszą przeciwdziałać poceniu się stópek. Dlaczego? Potliwa stopa jest bardziej narażona na podrażnienia – skóra ulega maceracji, a w takim stanie szybko można przerwać jej ciągłość. Dodatkowo pocenie się stóp umożliwia bakteriom namnażanie się, co z kolei prowadzić może do grzybicy paznokci i skóry. Aby uniknąć tego typu sytuacji, konieczne jest, by obuwie sportowe dziecięce było oddychające, wykonane z przyjaznych dla skóry miękkich materiałów. Dodatkowo warto zwrócić uwagę czy buty posiadają siateczkę, która ułatwia regulowanie temperatury wewnątrz buta. Istotna jest również wkładka, która powinna być wykonana z higienicznych materiałów ułatwiających skórze oddychanie. Jej zadaniem jest również absorbowanie potu i odprowadzanie wilgoci. Powinna być zatem skórzana lub bawełniana.


Buty sportowe dla dzieci a rozmiar

Wybranie rozmiaru sportowych butów jest kluczowe, by zapewnić maluchowi komfort potrzebny podczas zabawy. Nie należy robić tego „na oko” – koniecznie zmierz stopę dziecka i dodaj do wyniku pół centymetra. W ten sposób możesz mieć pewność, że stopa, nawet po lekkim opuchnięciu, nie będzie uciskana przez obuwie. Buty Bartek należy wymieniać, gdy tylko widzimy, że są zniekształcone. Zarówno buty dziewczęce jak i chłopięce, które nie utrzymały swojego kształtu, nie gwarantują stopie odpowiedniej stabilizacji.


Newsletter Dołącz do newslettera i otrzymaj 10% na pierwsze zakupy! Dołącz