Obcas Thomasa. Jaką pełni funkcję w butach dla dzieci?
Kiedy Twoja pociecha stawia pierwsze kroki, Ty troszczysz się o jej bezpieczeństwo. Poszukując najlepszych metod na wsparcie maluszka, możesz natknąć się na pojęcie “obcas Thomasa”. Pod tą tajemniczą nazwą kryje się rozwiązanie, które może pomóc dziecku w prawidłowym rozwoju i uchronić je przed wadami stałymi. Sprawdźmy, jaką funkcję obcas Thomasa pełni w butach dla dzieci i w jakich przypadkach warto z niego skorzystać.
Obcas Thomasa – co to jest i jakie ma zastosowanie?
Obcas Thomasa to specjalnie zaprojektowany element obuwia, który zapewnia wsparcie dla dziecięcej stopy, szczególnie w okresie, gdy malec uczy się chodzić. To podwyższenie umieszczone jest pod piętą bucików.
Obcasy są modyfikowane do specjalnych potrzeb maluchów. Obok tych standardowych, w których podwyższenie znajduje się na całej powierzchni, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, wyróżniamy:
-
Obcas Thomasa z pronacją, w którym wewnętrzna część obcasa jest niższa niż zewnętrzna – stosowany przy szpotawości kolan.
-
Obcas Thomasa z supinacją, w którym wewnętrzna część obcasa jest wyższa, niż zewnętrzna – stosowany przy koślawości stóp.
Jak obcas Thomasa wpływa na ruch małego dziecka?
Obcas Thomasa posiada specjalną budowę, która koryguje sposób poruszania się dziecka, u którego wykryto nieprawidłowości. To dzięki niej dochodzi do zmiany sposobu obciążania stref wzrostowych kończyny dolnej, w wyniku czego nóżka dziecka układa się prawidłowo. Obcas Thomasa wspomaga proces korygowania wad stóp i postawy u małych odkrywców, a także pozwala uniknąć trwałych wad postawy w przyszłości.
W jakich sytuacjach zaleca się buty z obcasem Thomasa?
Warto podkreślić, że obcas Thomasa nie jest rozwiązaniem uniwersalnym. O tym, czy Twoja pociecha potrzebuje wsparcia w jego postaci, zadecyduje ortopeda. To właśnie lekarz prawidłowo zdiagnozuje wadę występującą u malucha i dobierze rozwiązanie, które zapewni mu prawidłowy rozwój.
-
Obuwie ze standardowym obcasem Thomasa rekomendowane jest do noszenia przede wszystkim w przypadku szpotawości stóp lub kolan. Dzięki jego specjalnej budowie, noga układa się prawidłowo, a każda ze stron jest równomiernie obciążona.
-
Z kolei buty z odwróconym obcasem Thomasa polecane są w przypadkach, kiedy konieczne jest wyrównanie tempa wzrostu kończyn dolnych.
-
Buty z obcasem Thomasa z supinacją są przeznaczone dla dzieci zmagających się z koślawością pięt i kolan.
Czym obuwie z obcasem Thomasa różni się od innych bucików?
Buty wyposażone w obcas Thomasa charakteryzują się unikalną konstrukcją, która ma na celu zapewnienie stabilności stopy i ochrony przed jej deformacjami.
Oto kilka cech, które możesz w nich dostrzec:
-
Regulowane, szeroko rozmieszczone zapięcia wzdłuż stopy – rzepy umożliwiają dostosowanie szerokości obuwia do różnej tęgości dziecięcej stopy, co zapewnia, że buty nie spadną podczas biegu i solidnie utrzymują nogę.
-
Wysoka część obejmująca piętę i kostkę, która jest wyściełana miękkim, przyjemnym dla skóry materiałem, pozwala zapobiegać otarciom.
-
Bardzo obszerny przód, który umożliwia palcom swobodne poruszanie się – duża przestrzeń w przedniej części buta umożliwia palcom swobodne działanie, co ułatwia utrzymanie równowagi. Dodatkowo, pomaga to unikać problemów z paznokciami u malucha.
Buty profilaktyczne dla dzieci są produkowane z naturalnej skóry, która jest miękka, giętka i łagodna dla skóry dziecka, dzięki czemu zapobiega podrażnieniom. Materiał jest też przewiewny, dzięki czemu mała stópka może oddychać, a pot odprowadzany jest na zewnątrz. Wpływa to również na komfort pociechy i zapobiega ślizganiu się stopy w bucie.
Czy Obcas Thomasa faktycznie pomaga?
Jako rodzic, z pewnością bezustannie poszukujesz sposobów na to, jak dbać o stopy dziecka i zapewnić mu prawidłowy rozwój. Pamiętaj, aby zawsze korzystać z porad specjalistów, którzy mają odpowiednie kompetencje do tego, aby zdiagnozować indywidualny przypadek Twojego dziecka.
Obcas Thomasa jest wskazywany przez ortopedów jako bezinwazyjne rozwiązanie, które w określonych przypadkach może stanowić wsparcie dla prawidłowego rozwoju małych stópek i korygować wady postawy. Pamiętaj, że odpowiednio dobrane obuwie ma ogromny wpływ na późniejszy rozwój dziecka.
Niniejszy tekst ma charakter informacyjny. W celu zdiagnozowania wymienionych wad/schorzeń, należy zawsze skonsultować się ze specjalistą.
A jeśli Twoje dziecko potrzebuje specjalnego wsparcia, sprawdź również nasz artykuł, w którym podpowiadamy, jakie buty na płaskostopie na dzieci mogą okazać się pomocne.