Suma zamówienia

Kolana szpotawe u dzieci. Jak dbać o kolanka dziecka?


Kolana szpotawe u dzieci - jak upewnić się, że kolanka dziecka rozwijają się prawidłowo? 

Szpotawe kolana to jedna z częstszych wad postawy występujących u dzieci, która charakteryzuje się układem kończyn przypominającym kształt litery “O”. Do drugiego roku życia szpotawość kolan u dzieci może być zjawiskiem naturalnym. Zatem, kiedy nieprawidłowe ustawienie kolan może być oznaką zmian patologicznych? Jak zdiagnozować szpotawe kolana i w jaki sposób im zapobiegać? 

Szpotawe kolana - czym się charakteryzują? 

Szpotawość kolan u dzieci jest stanem fizjologicznym wówczas, gdy dziecko zaczyna chodzić. Charakteryzuje ją nieprawidłowe ustawienie kości udowej w stosunku do kości podudzia. W przypadku zdrowych dzieci, kości te tworzą linię prostą, natomiast w przypadku, gdy mamy do czynienia ze szpotawością kolan, kolana przemieszczają się do boku, a osie kości tworzą kąt otwarty do wewnątrz. Zatem, jak wyglądają szpotawe kolana? Wszelkie patologiczne zmiany możemy zaobserwować gołym okiem. W przypadku szpotawości kolan, układ kończyn dolnych przypomina kształtem literę “O” - maluch stojący prosto, ze stopami znajdującymi się w jednej linii z udami, odchyla kolana na zewnątrz. Ma to bezpośredni związek z wcześniejszym ułożeniem dziecka w łonie matki, gdzie ze względu na ograniczone miejsce, nóżki często są skrzyżowane. 

Jak zdiagnozować szpotawość kolan u dzieci i do jakich specjalistów warto się wybrać? 

Według specjalistów, szpotawość kolan u dzieci może być naturalnym stanem przez pierwsze dwa lata życia. Zazwyczaj maksymalne odchylenie kolan możemy zaobserwować około 6-12 miesiąca, jednak wszelkie te zmiany powinny samoistnie ustąpić wraz z rozwojem malucha i w wieku 2 lat powinniśmy już zaobserwować proste nóżki. Jeśli do tego czasu nastąpi nasilenie zmian i widoczne kolana szpotawe u dzieci, możemy podejrzewać już patologiczne zmiany, które powinny być skontrolowane przez pediatrę oraz lekarza ortopedę. Konieczne będzie wykonanie zdjęcia radiologicznego, które ukaże strukturę kości i poziom zgięcia, a także pozwoli ustalić czy kolana szpotawe u dzieci w tym konkretnym przypadku są wynikiem stanu chorobowego. 

Warto jednak mieć na uwadze, że w kolejnym etapie rozwoju dziecka, naturalnym jest także zaobserwowanie odwrotnej tendencji, czyli tak zwanego koślawienia kolan. Podobnie jednak jak w przypadku szpotawości kolan u dzieci, tutaj także powinno mieć miejsce samoistne skorygowanie deformacji. Pamiętajmy jednak, że w przypadku, gdy odstęp między kostkami u dzieci jest większy niż 4-5 centymetrów, warto skonsultować się już z pediatrą. 

Kolana szpotawe - ćwiczenia i leczenie szpotawości kolan u dzieci

W przypadku wystąpienia szpotawości u dzieci, bardzo często wystarczające okazuje się leczenie zachowawcze. Jeśli zaobserwujemy kolana szpotawe, ćwiczenia korekcyjne powinny znacznie poprawić biomechanikę ruchu stawu kolanowego, a w efekcie prowadzić do korekcji niewielkich deformacji. Zatem odpowiedzią na zagadnienie: “szpotawe kolana - jak leczyć” będzie plan rehabilitacji, który powinien przygotować dla naszego malucha fizjoterapeuta. Znakomite efekty mogą przynieść ćwiczenia, które możemy wykonywać z dzieckiem w domowym zaciszu. Klasyczne przysiady z kierowaniem kolan na zewnątrz, unoszenie piłki umieszczonej między stopami czy ściskanie jej kolanami, to najprostsze ćwiczenia, które mogą przynieść zadowalające efekty. W momencie, gdy zdiagnozowane zostaną kolana szpotawe, ćwiczenia mogą także obejmować dodatkowe masaże i rehabilitację, a także suplementację witaminy D. 

Kolana szpotawe u dzieci - jak im zapobiegać? 

W samej profilaktyce i zapobieganiu szpotawości kolan u dzieci może wspomóc nas suplementacja witaminy D, o ile jej niedobór zostanie zdiagnozowany przez pediatrę. Rodzice powinni zwrócić także uwagę na sposób chodzenia malucha oraz dopilnować by nauka chodzenia przebiegała stopniowo, z zachowaniem wszystkich etapów - łącznie z raczkowaniem. Bardzo ważne jest także, by dziecko nie siedziało ze skrzyżowanymi nóżkami. To proste zachowania, które mogą jednak uchronić nasze dziecko przed patologicznymi zmianami w obrębie kończyn dolnych. 

W profilaktyce szpotawych kolan bardzo ważne będzie dobranie odpowiednich butów. Przykładem butów dla dzieci, które wspierają młode stopy w zdrowym rozwoju są buty profilaktyczne BARTEK. Buty profilaktyczne dla dziewczynki od marki BARTEK, to buty, które wyglądem nie różnią się niczym od klasycznych modeli. Podobnie, jak buty profilaktyczne dla chłopca, które są nie tylko estetyczne, ale także bezpieczne dla rozwoju układu kostno-stawowo-mięśniowego. Zostały one zaprojektowane przy wsparciu lekarzy ortopedii oraz specjalistów z zakresu antropologii i skonstruowane tak, by wspierać młodą stopę, która w fazie wzrostu narażona jest na różnego rodzaju deformacje. 

Świąteczne ubrania dla dziewczynki i chłopca
Poprzedni
Świąteczne ubrania dla dziewczynki i chłopca
Sporty zimowe i zabawy dla dzieci. Jak dopasować ubranie?
Następny
Sporty zimowe i zabawy dla dzieci. Jak dopasować ubranie?
Szybka dostawa

Szybka dostawa

Dostarczamy zamówienie w 2-5 dni roboczych

Darmowy zwrot

Darmowy zwrot

dla zarejestrowanych użytkowników

Odroczone płatności

Odroczone płatności

Kup teraz, zapłać za 30 dni

Dołącz do newslettera i otrzymaj rabat 10% na pierwsze zakupy!