Kiedy dziecko zaczyna chodzić? Przygotuj się na ważny moment
Etapy nauki: co warto wiedzieć, kiedy dziecko zaczyna chodzić?
Maluch nie zacznie chodzić z dnia na dzień.
Proces przygotowania do chodzenia możemy podzielić na 4 etapy.
Etap 1:
Dziecko przygotowuje się do nauki chodzenia już w pierwszych miesiącach życia. To właśnie wtedy nabywa umiejętności, które umożliwią mu siadanie, raczkowanie i czworakowanie.
Etap 2:
Właściwa nauka chodzenia rozpoczyna się od prób wstawania, czyli tzw. pionizacji. Maluch przyjmuje wtedy pozycję "niedźwiadka", opierając się na dłoniach i stopach oraz unosząc pupę do góry. W ten sposób uczy się balansowania miednicą i wzmacnia ramiona, co jest kluczowe dla późniejszego odpychania się od podłoża.
Etap 3:
Następnie dziecko przechodzi do pozycji klęczącej, często trzymając się mebli. Dzięki temu może ćwiczyć wyprosty stawów biodrowych. Dopiero potem zaczyna się nauka wstawania, najpierw przez wyprost obu nóg jednocześnie, a następnie z klęku na jednym kolanie.
Etap 4:
Przed postawieniem pierwszego samodzielnego kroku, dziecko ćwiczy “sprężynowanie” na nóżkach i chodzenie bokiem przy meblach. Oba te etapy są bardzo ważne. Kiedy maluch zaczyna odrywać się od podpórki i stawiać samodzielne kroki, jego stopy z każdą próbą pokonują coraz dłuższe odcinki. To właśnie wtedy możemy już mówić o tym, że dziecko zaczyna chodzić.
W jakim wieku dzieci zaczynają chodzić?
Widełki czasowe, w których dzieci zaczynają chodzić, są bardzo szerokie. Zwykle mali odkrywcy zaczynają stawiać pierwsze samodzielne kroki między 8 a 18 miesiącem życia.
Jednak tak naprawdę, to kiedy dziecko zaczyna chodzić, jest kwestią indywidualną. Zdarza się, że bobasy długo korzystają z pomocy rodziców, a następnie z dnia na dzień zaczynają chodzić samodzielnie.
Oczywiście na początku maluchy potrzebują w chodzeniu wsparcia rodziców. Roczne dzieci często rozpoczynają już eksplorację świata na własną rękę. Na początku stawiają kilka pojedynczych kroków, które zazwyczaj kończą się upadkiem. Z czasem ich ruchy stają się coraz pewniejsze.
Kiedy najpóźniej dziecko zaczyna chodzić?
Niektóre maluchy pierwsze, samodzielne kroki stawiają dopiero w 18 miesiącu życia i co ważne, nie ma to negatywnego wpływu na ich rozwój ogółem. Wtedy naturalnie wydłuża się też proces ich nauki płynnego chodzenia.
Jak mogę pomóc, kiedy moje dziecko zaczyna chodzić?
Przede wszystkim pamiętaj, że nauka chodzenia to długotrwały proces.
-
Dlatego zacznij od zapewnienia maluchowi odpowiedniego otoczenia do eksploracji. Kiedy dzieci zaczynają chodzić, musimy zabezpieczyć ostre elementy i usunąć potencjalne zagrożenia. Dzięki temu pociecha może swobodnie raczkować i odkrywać przestrzeń wokół siebie.
-
W otoczeniu malucha powinny znajdować się meble i podpórki, które zapewnią mu wsparcie. Kiedy niemowlę zaczyna chodzić, a raczej przygotowywać się do tego procesu, rodzice często chcąc uchronić je przed zagrożeniami, hamują ich naturalną ciekawość. Tymczasem, to bardzo ważne, aby maluch samodzielnie wzmacniał swoje mięśnie i uczył się, jak koordynować swoje ruchy.
-
Wykaż się cierpliwością. Pamiętaj, że każde dziecko ma swój indywidualny rytm. Wspieraj swoją pociechę, jednak nie staraj się niczego przyspieszać, ani nawet ułatwiać. Maluch powinien stawiać pierwsze kroki na miarę swoich możliwości.
-
Jeśli zastanawiasz się, jak zachęcić dziecko do chodzenia, to możesz wykorzystać zabawki takie jak np. pchacze, które nie wymuszają nienaturalnej postawy u dzieci (w przeciwieństwie do chodzików, których nie powinniśmy stosować). Sięgaj po modele z kolorowymi elementami czy ciekawymi motywami, które przyciągną uwagę malucha.
-
Kiedy dziecko zaczyna chodzić nie tylko w pomieszczeniu, ale także na powietrzu, to warto zaopatrzyć się w specjalne buty do nauki chodzenia. Zabezpieczą one małe stópki przed urazami, a jednocześnie będą wsparciem dla naturalnego rozwoju dziecka.
W jakim wieku dziecko zaczyna chodzić i co robić, kiedy proces się opóźnia?
Wiesz już, że każde dziecko ma indywidualne tempo rozwoju i nie należy wpadać w panikę, kiedy zaczyna chodzić później niż jego rówieśnicy. Jednak, gdy roczne dziecko nie próbuje wstawać lub jeśli Twoja pociecha ma więcej niż 18 miesięcy i nie wykazuje chęci do samodzielnego chodzenia, należy poradzić się specjalisty.
Pamiętaj też, że to rodzice są najbliżej swoich dzieci, dlatego jeśli tylko zauważysz coś niepokojącego – od razu skontaktuj się z lekarzem. Lepiej upewnić się, że to nic takiego, niż zaniedbać problem. Większość wad, wykrytych na wczesnym etapie, daje większe szanse na ich całkowite skorygowanie.