Jak przygotować dziecko do żłobka? Przeczytaj, co warto wiedzieć!
Jak przyzwyczaić dziecko do żłobka? Zacznij od rozmowy
Jeżeli decyzja o żłobku została podjęta, jak najszybciej powiedz o niej dziecku. Wyjaśnij, czym jest żłobek i co w nim czeka. Wytłumacz maluchowi, dlaczego będzie spędzał czas w nowym miejscu. Wspominaj o pozytywach, ale staraj się unikać nadmiernego koloryzowania i nieszczerego entuzjazmu.
Dziecko, nawet jeśli jeszcze nie mówi, doskonale wyczuwa emocje i rozumie, co chcesz mu zakomunikować. Bądź szczery i spokojny. A jeśli czujesz, że to, jak przygotować roczne dziecko do żłobka, przychodzi Ci z trudem, posłuż się książeczkami o żłobku lub pobawcie się w żłobek dla maskotek. Zaczniesz oswajać z nim maluszka poprzez doświadczenia bliskich mu bohaterów.
Jak przyzwyczaić dziecko do żłobka? Pobawcie się w żłobek
Jeszcze skuteczniej zadziała adaptacja przez własne doświadczenie. Co powiesz więc na to, aby przeżyć ze swoją pociechą dzień według żłobkowego harmonogramu? Niech to będzie ekscytująca przygoda!
Obudź dziecko odpowiednio wcześnie. Ubierz je, umyj i przygotuj śniadanie. Pamiętaj: każdy posiłek jest znakomitą okazją do nauki estetycznego jedzenia samemu. Następnie – do czasu drugiego śniadania – zaproponuj zabawy i aktywności ruchowe. Po posiłku możecie wybrać się na spacer, porysować albo pośpiewać. Bądź kreatywny! Potem czas na obiad, a po obiedzie leżakowanie przy muzyce, podwieczorek i samodzielna zabawa. Jeżeli masz możliwość zaprosić do tego eksperymentu dzieci rodziny lub znajomych, tym lepiej!
Jak przygotować dziecko do żłobka? Zadbaj o kontakty z innymi
Bo pójście do żłobka oznacza dla dziecka mniej kontaktu z rodzicem, a więcej czasu z nieznanymi mu osobami: rówieśnikami i przedszkolankami. Warto już wcześniej przyzwyczajać pociechę do obecności nieznajomych.
Zachęcaj dziecko do interakcji z innymi dziećmi na placach zabaw. Zapraszaj przyjaciół z ich pociechami. Korzystaj z oferty zajęć dla rodzin z małymi dziećmi. Jeżeli masz możliwość oddania malucha pod opiekę babci czy cioci, również warto to robić. Dzięki temu dziecku łatwiej przyjdzie później moment rozstania w żłobku.
Jak przygotować roczne dziecko do żłobka? Postaw na stopniową adaptację
Jak przyzwyczaić dziecko do żłobka poza tym? Zacznij zabierać je na wspólne spacery w okolice przedszkola. Dziecko pozna trasę, budynek. Może uda mu się podpatrzyć rówieśników podczas zabawy albo powrotu do domu.
Jeżeli placówka organizuje dni adaptacyjne – postaraj się z nich skorzystać. Pociecha ma szansę zobaczyć żłobek od środka i spędzić w nim czas, nie rozstając się z Tobą. A kiedy zajęcia zaczną się oficjalnie, na początku zostawiaj malucha na 2-3 godziny i stopniowo zwiększaj długość pobytu w żłobku.
Jak przygotować dziecko do żłobka? Nie okazuj swoich emocji
Nawet najsolidniejsze przygotowania, nie pozwolą Ci przewidzieć reakcji dziecka. Może być ona trudna i emocjonalna.
Gdy dziecko płacze lub jest zdenerwowane, nie dziel z nim tych emocji. Nie okazuj własnego wzruszenia i obaw. Nie przedłużaj w tym stanie momentu rozstania, starając się usilnie pocieszyć maluszka. To Twoje opanowanie da mu poczucie bezpieczeństwa. Będzie sygnałem, że w żłobku nic nie grozi. Obiecaj dziecku, że je odbierzesz o określonej porze i dotrzymaj tej obietnicy.
Jak przygotować dziecko do żłobka? Wspólnie skompletujcie wyprawkę
Ważnym elementem tego, jak przygotować dziecko do żłobka, jest również skompletowanie wyprawki. Najlepiej zrobić to wspólnie – dziecku będzie przyjemniej, jeśli otoczy się akcesoriami, które samo wybrało.
Co powinno znaleźć się w wyprawce do żłobka? Wymagania są podobne do tego, jak przygotować dziecko do przedszkola. Zapakuj dla malucha:
-
artykuły higieniczne (pampersy, chusteczki nawilżane, kremy pielęgnacyjne, ręcznik);
-
pościel i kocyk;
-
ulubioną zabawkę i książeczki;
-
komplety ubranek na zmianę: koszulki z krótkim i długim rękawem, spodenki, skarpety, rajstopy, majtki, piżamę.
Wygodne buty – must-have w wyprawce do żłobka
Potrzebne też będą buciki do zabawy na sali i w plenerze. Dla maluchów znakomitym wyborem są buty do nauki chodzenia Mini First Steps z kolekcji BARTEK: zabudowane na wiosnę i jesień oraz otwarte na letnie dni. Ich antypoślizgowa podeszwa, przewiewna, miękko wykończona cholewka oraz wkładka antybakteryjna sprawiają, że dziecko czuje się pewnie, stabilnie i komfortowo.
A jakie kapcie do żłobka wybrać, jeżeli chcesz jeszcze efektywniej wesprzeć zdrowy rozwój Twojej pociechy? Postaw na buty profilaktyczne z podeszwą zapobiegającą wadom stóp.
Jeśli idziecie do żłobka, to jak przygotować dziecko, wymaga przede wszystkim przyzwyczajenia malucha do rozłąki, ale też inwestycji w dobre akcesoria. Z butami BARTEK Twoje dziecko śmiało postawi pierwsze kroki w nowym otoczeniu.