Jak nauczyć dziecko wiązać buty? Skuteczne sposoby
Dziś wiązanie butów jest dla nas równie intuicyjne, jak codzienne mycie zębów. Jednak pierwszy samodzielnie zawiązany but to krok milowy w życiu malucha. Najczęściej młody odkrywca czyni go w wieku przedszkolnym i wtedy też umiejętność ta staje się faktycznie potrzebna. Jednak nauka wiązania butów to nie lada wyzwaniem – nie tylko dla dzieci, ale także dla rodziców. Podpowiadamy, jak nauczyć dziecko wiązać buty.
Wybierz odpowiednie buty do nauki
Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak nauczyć dziecko wiązania sznurówek, zacznij od podstaw. Poszukaj wygodnego obuwia z elastycznymi sznurówkami, najlepiej takimi w kontrastujących kolorach. Dzięki temu Twojemu dziecku będzie łatwiej skupić uwagę na nauce, a cały proces będzie zdecydowanie bardziej przyjemny. Zadbaj również o to, aby buty były odpowiednio dopasowane: nie mogą być zbyt ciasne ani za luźne.
Wygodne i sznurowane buty dla dziewczynki, a także buty chłopięce znajdziesz w ofercie sklepu Bartek.
Jak nauczyć dzieci wiązać buty? Poznaj sprawdzone metody
Zanim Twoja pociecha samodzielnie zawiąże pierwszy but, musi się do tego odpowiednio przygotować. Młody odkrywca będzie potrzebował wsparcia w rozwoju koordynacji wzrokowo-ruchowej, a także zdolności motorycznych. Jak więc nauczyć wiązać sznurówki pociechę ciekawą świata? Najlepiej połączyć zdobywanie nowych umiejętności z dobrą zabawą!
-
Na początku możesz wykorzystać specjalny model buta do nauki, za który może posłużyć stary, nieużywany but. Dzięki temu Twoje dziecko będzie mogło ćwiczyć w przyjaznych warunkach i bez schylania się. Jeśli zastanawiasz się, jak nauczyć dziecko wiązać buty bez przeznaczania dodatkowego budżetu na zakup dedykowanych akcesoriów, postaw na tę metodę.
-
Do nauki wiązania butów możesz także wykorzystać koraliki. Sposób ten polega na użyciu sznurówek zawleczonych przez koraliki. Dziecko uczy się wtedy wiązania, z dodatkowymi punktami zaczepienia, które ułatwiają chwytanie i manipulowanie sznurówką. Ponadto, rozwija sprawność swoich małych paluszków.
-
Jak szybko nauczyć dziecko wiązać buty? Polecamy wykorzystać potężną moc wyobraźni u najmłodszych. Z pomocą przyjdą Ci rymowanki, wierszyki lub piosenki. Dzieci uwielbiają zabawy słowne, dlatego wykorzystanie rymowanek opisujących kolejność wiązania sznurówek może znacznie ułatwić zapamiętanie poszczególnych kroków.
Kiedy jest odpowiedni moment na naukę wiązania butów?
Moment, w którym dziecko zacznie samodzielnie wiązać buty, jest kwestią indywidualną, jednak przyjmuje się, że młodzi odkrywcy posiadają tę umiejętność w wieku 5-7 lat. Zwykle jest to związane z tym, że nasza pociecha idzie do przedszkola lub szkoły, a tam samodzielność staje się bardzo przydatna. Na rodzicach spoczywa odpowiedzialność wyboru wygodnych butów dla dzieci, a także wskazanie im najlepszych sposobów na ich zawiązanie.
Przeczytaj, jak nauczyć dzieci wiązać buty tak, aby metody szybko zapadły im w pamięć.
Nauka wiązania butów: sposób na króliczka
Podpowiadamy dziecku, aby zrobiło ze sznurówek dwie pętelki – każda z pętelek to jedno ucho króliczka. Następnym krokiem jest skrzyżowanie ze sobą dwóch sznurówek. Gdy pętelki są już ułożone na krzyż, zwracamy uwagę pociechy na dziurkę, która utworzyła się na dole. Jedno królicze ucho ląduje w dziurce, zaciskamy i udało się – sznurówka została zawiązana!
Nauka wiązania sznurówek: sposób na wiewiórkę
Ta metoda wymaga od Was drodzy rodzice, abyście wprowadzili malucha w magiczny, leśny świat. Dziecko tworzy ze sznurówek konstrukcję drzewa. Opowiadamy mu, że supełek oznacza korzenie, natomiast duża pętla posłuży za pień. Koło drzewa kręci się zainteresowana światem natury wiewiórka-gimnastyczka. Zwierzę obiega pierwszą pętelką tę drugą, a potem hyc – nurkuje w dziupli i sprytnie wynurza się z jej drugiej strony. W rzeczywistości pętelka zostaje zaciśnięta, a bucik zawiązany. Pamiętaj, że ta metoda stawia przed Tobą wyzwania aktorskie, jednak przy odrobinie dobrych chęci, ma szansę zapisać się w pamięci dziecka na zawsze.
Zajrzyj również do naszego artykułu, w którym podpowiadamy, jak zachęcić dziecko do chodzenia.