Suma zamówienia

Jak dbać o stopy dziecka? Poznaj rozwijające ćwiczenia na stopy

Jak dbać o stopy dziecka, aby prawidłowo się rozwijały? Sprawdź propozycje ćwiczeń dla dzieci wspomagające ich stópki. Zapraszamy do artykułu!

Jak dbać o stopy dziecka? Ćwiczenia wzmacniające stopę

Jak dbać o stopy dziecka? Ćwiczenia wzmacniające stopę 

Stopy są podstawą całego ciała. Tak, jak u dorosłych, tak i u maluchów stanowią absolutny fundament. Wymagają szczególnej troski i opieki już od pierwszych dni życia pociechy. Stymulowanie małych stópek, zanim zaczną naukę chodzenia, jest na wagę złota. Jak dbać o stopy i jakie ćwiczenia na stopy warto praktykować? W jaki sposób pielęgnować stopy niemowlaka i nieco starszego dziecka? Podpowiadamy. 

Cechy dziecięcej stopy 

Choć stopy niemowlaków łudząco przypominają kształtem stopy dorosłego człowieka, są zupełnie inne. Zbudowane z elastycznych chrząstek, z łatwością dostosowują się do warunków otoczenia. To dlatego tak ważne jest, aby w żaden sposób nie krępować naturalnych ruchów małych stópek. Mówi się, że w przypadku rozwoju stopy dziecka, przełomowy jest pierwszy rok. To właśnie wtedy zaczyna ono stawiać pierwsze kroki. Jednocześnie jest to moment, w którym delikatne chrząstki zaczynają powoli kostnieć, a więzadła i ścięgna stają się na tyle wytrzymałe, by wkrótce przyjąć ciężar ciała małego człowieka. Dopiero na etapie drugiego i trzeciego roku życia kolana malucha zaczynają się prostować, a poduszeczki tłuszczowe ulegają stopniowemu zanikowi. 

Jak dbać o stopy, czyli pielęgnacja stóp dziecka

Głaskanie i całowanie dziecięcych stópek, to - owszem - rodzicielski odruch, budowanie bliskości i okazanie maluchowi miłości. W opinii pediatrów, stópki maluchów już od pierwszych dni powinny doświadczać różnorodnych bodźców. Zastanawiasz się, jak dbać o stopy i w jaki sposób stymulować stopy niemowlaka? Nie szczędź im głaskania, całowania i delikatnego podgryzania. W dbałości o stopy malucha możesz je także delikatnie masować dłońmi lub maskotkami, a także gilgotać. One to uwielbiają! Jednocześnie są to świetne ćwiczenia na stopę dla dzieci, które stymulują układ nerwowy do wytwarzania nowych połączeń. 

Jeśli zastanawiasz się, jakie ćwiczenia na stopy warto zastosować, musisz pamiętać o ważnej zależności, a mianowicie: “stopy - receptory”. Zlokalizowane na stopach receptory powiązane są z konkretnymi narządami wewnętrznymi, a ich masowanie poprawia funkcjonowanie całego organizmu. A jak pielęgnować stopy malucha? Pamiętaj o odpowiednim obcinaniu paznokci. Te powinny być delikatnie skracane, bez zaokrąglonych brzegów. Po każdej kąpieli nawilżaj stopy niemowlaka oliwką czy emolientami do pielęgnacji delikatnej skóry. 

Ćwiczenia na stopy: jak wzmocnić stópki malucha?

Stopa dziecka jest niezwykle “chłonna”. Z łatwością dostosowuje się do warunków, jakie jej zapewniamy. W prawidłowym rozwoju pomogą jej profilaktyczne ćwiczenia na stopy, które wzmocnią ją i odpowiednio przygotują na przyszłą drogę. Pamiętajmy jednak, że ćwiczenia wzmacniające stopę są tylko przykładowymi ćwiczeniami dla maluchów ze zdrowymi stópkami. Zatem, jak dbać o stopy i jakie ćwiczenia na stopę dla dzieci warto wprowadzić w życie? 

Ćwiczenie nr 1. 

Najprostszym ćwiczeniem na stopy będzie pobudzenie receptorów czucia głębokiego i zapewnienie im chodzenia po różnego rodzaju podłożu. Specjalne maty z wypustkami, tzw. jeżyki, piasek, trawa czy nawet rozsypany groch - w ten sposób zadbamy o prawidłowy rozwój ich stóp.

Ćwiczenie nr 2. 

Wyznacz maluchowi prostą linię na podłodze - może być nią rozwinięty sznurek czy chociażby brzeg dywanu. Następnie poproś, aby przeszedł on wzdłuż niej na palcach, później na piętach oraz ze zgiętymi palcami stóp. Jest to proste ćwiczenie na stopy, które działa nie tylko na sklepienie podłużne stopy, ale także kształtuje równowagę i koncentrację malucha. 

Ćwiczenie nr 3. 

Rozłóż ręcznik na podłodze i poproś dziecko, aby zwijało go samymi paluszkami stóp. Jest to świetnie ćwiczenie wzmacniające stopę i mięśnie krótkie, które pomaga w wytworzeniu się łuków. 

Ćwiczenie nr 4. 

Rozłóż na podłodze pluszaki, piłeczki czy klocki. Następnie poproś, aby maluch usiadł obok i samymi stopami spróbował zebrać przedmioty i włożyć je do koszyczka. 

Ćwiczenie nr 5. 

Usiądź z maluchem blisko ściany. Daj mu piłeczkę i poproś, aby najpierw przyparł ją do ściany całą stopą, następnie samymi palcami i kolejno śródstopiem oraz piętą. W ten sposób ćwiczymy chwytność stopy.

Ćwiczenia na stopy: jak wzmocnić stópki malucha?

Jak dbać o stopy na co dzień: odpowiednie obuwie dla dziecka

Wsparcie małych stóp w prawidłowym rozwoju, to nie tylko wiedza dotycząca tego, jak dbać o stopy czy jakie ćwiczenia wzmacniające stopę stosować. Ogromne znaczenie ma też wybór odpowiedniego obuwia. Tutaj z pomocą przyjdą buty profilaktyczne dla chłopca i dziewczynki BARTEK, które będą wspierały stopę w prawidłowym rozwoju. Jednym z najważniejszych elementów jest sztywny tylnik, który ma za zadanie podtrzymywanie stopy w odpowiednim położeniu. Warto także zwrócić uwagę na elastyczną podeszwę, która nie będzie ograniczała naturalnych ruchów stópki, a jednocześnie zapewni optymalną amortyzację. Polecamy wybrać buty z usztywnieniem w okolicy kostki, które będzie stabilizowało nóżkę, a także chroniło ją przed otarciami. Wybierając buty dziecięce BARTEK możesz mieć pewność, że stopy Twojego malucha mają genialne podwaliny do zdrowego i prawidłowego rozwoju. 

Bartek logo
Autor artykułu: BARTEK S.A. Polska marka z ponad 30 letnim doświadczeniem w produkcji obuwia dziecięcego zapewniającego prawidłowy rozwój stopy dziecka.
Zobacz więcej artykułów
Zobacz wszystkie artykuły
Szybka dostawa

Szybka dostawa

Dostarczamy zamówienie w 2-5 dni roboczych

Darmowy zwrot dla zamówień za min. 250 zł

Darmowy zwrot

dla zamówień za min. 250 zł

Odroczone płatności

Odroczone płatności

Kup teraz, zapłać za 30 dni

Dołącz do newslettera i otrzymaj rabat 10% na pierwsze zakupy!