Suma zamówienia

Ćwiczenia i buty na haluksy. Na co zwrócić uwagę?

Haluksy u dzieci - jakie wybrać buty i ćwiczenia na haluksy? 

W powszechnym przekonaniu problem haluksów dotyka głównie osoby dorosłe. Tymczasem haluksy u dzieci - choć są stosunkowo rzadko występującą deformacją - mogą być wadą genetyczną, skutkiem nieleczonego płaskostopia lub powstać na skutek chodzenia w nieodpowiednim obuwiu. Zatem, jakie buty na haluksy wybrać i na co zwrócić uwagę wybierając sandały na haluksy? Jakie ćwiczenia na haluksy pomogą się ich pozbyć? Podpowiadamy! 

Przyczyny powstawania haluksów u dzieci 

Paluch koślawy u dzieci, potocznie określany jako haluks, to deformacja stawu śródstopno-paliczkowego palucha. Objawia się tym, że paluch odchyla się ku pozostałym palcom, natomiast po zewnętrznej stronie palca możemy wówczas zaobserwować charakterystyczne wybrzuszenie. Haluksy u dzieci mogą pojawić się w wyniku nieodpowiednio dobranego i zbyt ciasnego obuwia, nadmiernej ruchliwości stopy, ale często podłożem wystąpienia koślawego palucha u dzieci jest także genetyka. Według niektórych badań, ryzyko wystąpienia haluksów rośnie aż o 75 proc. w przypadku osób, których krewni zmagali się z podobną deformacją. Co więcej, paluch koślawy u dziecka częściej pojawia się w przypadku maluchów, u których stwierdzono na przykład płaskostopie. 

Sposoby leczenia haluksów: czy operacja jest konieczna?

Pierwsze objawy haluksów u dzieci mogą być trudne do zauważenia. Kiedy maluch skarży się na ból palucha, a na jego powierzchni zaczynają pojawiać się odciski, to czas najwyższy, by podjąć kroki przeciwdziałające pogłębianiu się deformacji. Zastanawiamy się wówczas, jakie buty na haluksy będą odpowiednie czy jakie ćwiczenia na haluksy warto zastosować. Tymczasem decyzja dotycząca leczenia haluksów należy do ortopedy, który uzależni ją przede wszystkim od stopnia zaawansowania występujących zmian, a także dyskomfortu odczuwanego przez pacjenta. 

W tym miejscu warto zaznaczyć, że operacyjne leczenie haluksów u dzieci zalecane jest jedynie w przypadku znacznej deformacji, która uniemożliwia dziecku chodzenie bez odczuwania bólu. Chirurgiczne leczenie palucha koślawego u dziecka nie jest zalecane z uwagi na ciągły rozwój malucha. Dlatego też specjaliści zalecają, by z operacją u dziecka wstrzymać się do momentu, gdy przestanie rosnąć. Wcześniej warto podjąć się nieinwazyjnych sposobów leczenia, takich jak chociażby noszenie aparatów korygujących haluks w postaci klinów międzypalcowych, aparatów dwuzawiasowych czy szyn, które stosowane są jedynie w nocy. Wszystkie one mają za zadanie korygowanie ustawienia dużego palca w taki sposób, by przywrócić mu liniowość. 

Pamiętajmy także, że w leczeniu zachowawczym ogromną rolę odgrywają także buty na haluksy, takie jak sandały na haluksy czy wkładki do butów, a także ćwiczenia na haluksy. 

Ćwiczenia na haluksy: jak leczyć koślawość palucha? 

Jednym z nieinwazyjnych sposobów leczenia koślawości palucha są ćwiczenia na haluksy i fizjoterapia. Plan ćwiczeń powinien być jednak skonsultowany z lekarzem oraz fizjoterapeutą. Paluch koślawy u dziecka wymaga ćwiczeń, które będą miały na celu nie tylko poprawę funkcji stopy, ale także zmniejszenie bólu i odczuwanego dyskomfortu podczas chodzenia. W przypadku, gdy stwierdzone zostaną haluksy u dzieci, fizjoterapia obejmuje takie zabiegi jak chociażby fala uderzeniowa, krioterapia czy ultradźwięki. 

Drugim sposobem leczenia zachowawczego są ćwiczenia na haluksy, które możemy wykonywać z maluchem w domowym zaciszu. Ćwiczenia rozpoczynamy od tych najprostszych, rozgrzewających, takich jak toczenie piłeczki bosą stopą czy chwytanie paluszkami niewielkich przedmiotów i podnoszenie ich z podłogi. Warto zwrócić także uwagę na rozciągające ćwiczenia na haluksy, które polegają na odciąganiu palucha w kierunku przyśrodkowym, a pozostałych palców w kierunku przeciwnym tak, by poprawić liniowość. Możemy także zaangażować dziecko we wspólną zabawę - siadając na krześle, poprośmy by maluch trzymał stopę w powietrzu i kreślił nią kolejne litery alfabetu. Zaprezentujmy dziecku ćwiczenie i przypilnujmy, by to duży palec nadawał mu rytm. 

Haluksy u dzieci: jak im zapobiegać?

Lepiej jest zapobiegać niż leczyć - o tym wiemy wszyscy. Pozostaje więc pytanie: jak zapobiegać pojawieniu się haluksów u dzieci? Deformacjom, których podłożem jest styl życia, możemy zapobiegać wybierając odpowiednie buty na haluksy. Warto jednak mieć na uwadze, że nawet jeśli nie zauważyliśmy żadnych niepokojących zniekształceń w stopach naszego dziecka, dobrze  jest wybrać buty profilaktyczne dla chłopca czy buty profilaktyczne dla dziewczynki, które pomogą w zapobieganiu powstawaniu wad stóp oraz ich pogłębianiu. W tej roli świetnie sprawdzą się buty profilaktyczne BARTEK, które powstały po to, by wspierać młodą stopę w rozwoju. Wybierając chociażby sandały na haluksy wykonane z najwyższej jakości materiałów, które dopasowują się do kształtu stopy i wspierają jej rozwój na każdym etapie, możesz mieć pewność, że stopy Twojego malucha będą kompleksowo zaopiekowane. 

Jakie wybrać buty na zimę dla dziecka?
Poprzedni
Jakie wybrać buty na zimę dla dziecka?
Zabawy na śniegu. Co robić z dzieckiem zimą?
Następny
Zabawy na śniegu. Co robić z dzieckiem zimą?
Szybka dostawa

Szybka dostawa

Dostarczamy zamówienie w 2-5 dni roboczych

Darmowy zwrot

Darmowy zwrot

dla zarejestrowanych użytkowników

Odroczone płatności

Odroczone płatności

Kup teraz, zapłać za 30 dni

Dołącz do newslettera i otrzymaj rabat 10% na pierwsze zakupy!