Buty profilaktyczne a ortopedyczne dla dzieci. Czym się różnią?
Buty profilaktyczne a ortopedyczne dla dzieci. Czym się różnią?
Stopy - to one warunkują odpowiednią postawę naszego ciała, a także decydują o zdrowych stawach czy kręgosłupie. Otoczenie ich szczególną opieką jest bardzo ważne już od najmłodszych lat. Ogromnym wsparciem dla stóp będą buty profilaktyczne dla dzieci, a w momencie, gdy profilaktyka to za mało - buty ortopedyczne. Choć pojęcia te często są mylnie ze sobą utożsamiane, w rzeczywistości oznaczają zupełnie inne typy obuwia, o odmiennych funkcjach. Kiedy należy stosować buty korekcyjne, a kiedy wystarczające będzie obuwie profilaktyczne?
Lepiej zapobiegać niż leczyć
Zarówno te mniejsze, jak i te większe stopy wymagają od nas opieki i dbałości. Zapewniając im należytą podstawę w postaci odpowiednich butów, stworzymy podwaliny do prawidłowego rozwoju układu kostno-skokowego, co z pewnością zaowocuje nam w późniejszym życiu. Warto jednak wiedzieć, że to właśnie te najmniejsze stópki, w początkowych latach wędrowania przez świat i burzliwym czasie kształtowania się, są najbardziej podatne na wszelkiego rodzaju zniekształcenia i deformacje. Obdarzając je należytą opieką, możemy zafundować im buty profilaktyczne dla dzieci. Zaniedbując jednak wrażliwe i delikatne stopy, możemy doprowadzić do takich zmian, do leczenia których konieczne będą już buty ortopedyczne dla dzieci. Czym tak naprawdę różnią się buty profilaktyczne a ortopedyczne?
Buty ortopedyczne dla dzieci: jakie mają zadanie?
Buty dla dzieci ortopedyczne to specjalistyczne narzędzie, które służyć ma korekcie istniejących już wad stóp i zapobiegać pogłębiania się deformacji. W przypadku nieodwracalnych odkształceń i deformacji, buty korekcyjne dla dzieci mają także za zadanie zapewnić naszym pociechom komfort oraz podnieść wygodę wędrowania przez świat. Warto pamiętać, że decyzję o stosowaniu butów ortopedycznych dla dzieci zawsze musi podjąć lekarz. Kupno takiego obuwia należy skonsultować z lekarzem ortopedą, który dopiero podejmie decyzję o formie leczenia.
Jakie wyróżniamy buty korekcyjne dla dzieci?
Wzależności od rodzaju schorzenia, któremu dedykowane są buty ortopedyczne dla dzieci, możemy wyróżnić takie rodzaje jak:
● buty ortopedyczne z obcasem Thomasa - obuwie stosowane w przypadku takich wad jak koślawość stóp, mające za zadanie odwrócenie tyłostopia w stopie płasko-koślawej,
● buty ortopedyczne z odwróconym obcasem Thomasa - ten rodzaj butów zalecany jest w przypadku szpotawości stępu oraz niestabilności czy narażenia na skręcenie stawu skokowego,
● buty korekcyjne dla dzieci z ortezą stabilizującą stopy,
● buty ortopedyczne stosowane w celu wyrównania kończyn,
● obuwie korygujące nieprawidłowe ustawienie stóp.
Buty profilaktyczne dla dzieci:jakie mają zadanie?
Buty profilaktyczne dla dzieci, w przeciwieństwie do butów ortopedycznych, mają zapobiegać, a nie leczyć. Ich zadaniem jest wspieranie stopy dziecka w prawidłowym rozwoju oraz “wymuszenie” odpowiedniego ustawiania stóp, które jest jednoznaczne z utrzymaniem prawidłowej sylwetki. Mają one chronić stopę dziecka i przeciwdziałać powstawaniu deformacji.
Obuwie profilaktyczne dla dzieci:jakie powinno być?
Buty profilaktyczne dla chłopca i buty profilaktyczne dla dziewczynki, wyglądem zewnętrznym nie różnią się niczym od klasycznego buta dla dzieci. Zostały one jednak tak skonstruowane, by dawać wsparcie rosnącej i narażonej na zniekształcenia stopie. Niezwykle ważnym elementem jest sztywny tylnik, którego zadaniem jest utrzymanie pięty w odpowiednim położeniu. Elastyczna podeszwa ma z kolei zapewniać maksymalną amortyzację, jednocześnie umożliwiając swobodne ruchy stopy. Niemniej ważne są też usztywnienia w okolicy kostki, które mają stabilizować nogę, a świetnym rozwiązaniem będzie tutaj wybór obuwia z kołnierzem wypełnionym miękką pianką, która chroni kostki przed uciskiem i otarciami. Wybierając obuwie profilaktyczne dla dzieci, zwróćmy także uwagę na to, by zapewniało ono optymalną przestrzeń na palce tak, by dziecko mogło nimi swobodnie poruszać. Z kolei obecność miękkiego podnoska dodatkowo je zabezpieczy. W przypadku zbyt ciasnego obuwia, palce narażone będą nie tylko na powierzchowne otarcia, ale i poważne deformacje. Co więcej, wybór butów zapinanych na rzep umożliwi jak najlepsze dopasowanie ich do stopy dziecka, a dodatkowe przedłużki do pasków sprawią, że będziemy mogli dowolnie regulować ich tęgość.
Tak, jak w przypadku każdego typu butów, także w przypadku butów profilaktycznych, niezwykle ważny jest materiał z jakiego są one wykonane. Ten powinien umożliwiać termoregulację oraz charakteryzować się miękkością i taką elastycznością, która umożliwi swobodne dostosowanie się buta do stopy dziecka. Niezwykle ważna jest także odpowiednio wyprofilowana i higieniczna wkładka. W obuwiu Bartek stosowane jest rozwiązanie B-fresh, które wykazuje działanie antybakteryjne i antygrzybiczne. Niezwykle istotna jest także sama podeszwa - elastyczna podeszwa z obcasem Thomasa, którą znajdziemy właśnie w modelach butów Bartek, dodatkowo wyposażona została w moduł SOFT LINE, który sprawia, że ta zgina się w strefie odpowiadającej linii stawów śródstopnopaliczkowych, zatem zapewnia prawidłowe funkcjonowanie stóp w czasie chodzenia;
To, co warto jeszcze wiedzieć o butach profilaktycznych dla naszych pociech, to fakt, że umożliwiają one umieszczenie w nich specjalnych wkładek ortopedycznych. Pamiętajmy jednak, że tak, jak w przypadku butów ortopedycznych, decyzję o stosowaniu takich wkładek również musi podjąć lekarz ortopeda.
Gdzie kupić buty profilaktyczne dla dzieci i buty ortopedyczne?
Poszukując butów profilaktycznych dla swojej pociechy, zapoznaj się z ofertą marki Bartek. Obuwie to zostało stworzone przez naszych projektantów przy wsparciu fachowej wiedzy specjalistów z zakresu antropologii. Stosowanie naszego obuwia może zapobiegać powstawaniu wad kończyn dolnych, takich jak na przykład koślawość kolan czy stóp, szpotawość stóp czy chociażby płaskostopie.
Nieco inaczej wygląda kwestia kupna butów ortopedycznych. Te wykonywane są na zamówienie, zgodnie z zaleceniem lekarza. Podczas wizyty, warto zapytać lekarza o wniosek na buty ortopedyczne, ponieważ te, w przypadku spełniania określonych warunków refundacji, mogą być finansowane przez NFZ.