Czy wiesz jak zmieniają się nóżki dziecka w czasie jego rozwoju

12 kwietnia 2013 pobierz jako PDF

Dla rodzica największą radością jest widzieć, jak jego dziecko rośnie, rozwija się, zdobywa nowe umiejętności. Nogi i stopy dziecka zmieniają, tak samo jak zmienia się budowa ciała młodego człowieka. By zapewnić stópkom zdrowie na długie lata, warto wiedzieć jak one się rozwijają i w jaki sposób należy o nie dbać.

Specjalistyczne badania prowadzone przez firmę BARTEK S.A. oraz Instytut Przemysłu Skórzanego w Krakowie pomagają poznać budowę oraz zachowanie stóp. Na tej podstawie określane są cechy zdrowego obuwia dla dzieci.

Po urodzeniu
Dziecko rodzi się z charakterystycznie ustawionymi nóżkami – tworzą one kształt zbliżony do litery O (kolana szpotawe), strona podeszwowa stóp jest skierowana lekko ku stronie wewnętrznej, a paluszki obu stóp skierowane są ku sobie. Małe nóżki są wyjątkowo ruchliwe – dzieci potrafią rozstawiać palce, wkładać do buzi i poruszać każdym z nich osobno. W tym okresie buciki nie są jeszcze potrzebne. Na nóżki maluszka najlepiej zakładać skarpetki z antypoślizgowymi spodami, a na zimowe spacery – specjalne lekkie i mięciutkie otulacze, które dodatkowo ochronią stópki przed chłodem.

Pierwszy rok życia
Rozpoczęcie chodzenia to przełomowy okres w życiu maluszka. Mięśnie stopniowo dojrzewają do pełnienia swoich funkcji. Większość dzieci zaczyna chodzić od około 10. miesiąca życia. Zbyt wczesne zachęcanie dziecka do chodzenia może wyrządzić mu krzywdę. Dopiero około 17. miesiąca życia, jeżeli dziecko nie zacznie chodzić, wskazana jest wizyta u lekarza.

Dziecko w tym wieku stawia nóżki szeroko, zgięte w stawach biodrowych i kolanach. Taka postawa ułatwia utrzymanie równowagi ciała. U większości dzieci w tym okresie obserwuje się naturalne szpotawe ustawienie nóżek. Paluszki stopy ułożone są promieniście. Po stronie podeszwowej występuje poduszka tłuszczowa, która maskuje kształt szkieletu stopy i powoduje wrażenie istnienia płaskostopia. Jest to tzw. płaskostopie fizjologiczne, które u normalnie rozwijającego się dziecka z wiekiem zaniknie.

Najważniejsze buty maluszka
Pierwsze buciki są dla maluszka najważniejsze. Mała stópka jest najbardziej wrażliwa na deformacje, dlatego but musi być dobrany idealnie. Najlepiej jeśli będą to trzewiki z cholewką sięgającą ponad kostkę sznurowane lub zapinane na rzepy. Ważne jest by spody bucików łatwo się zginały w miejscu gdzie zaczynają się paluszki dziecka. Sztywne spody wymuszają nienaturalny chód.  Obszerny czubek zapewni swobodne ułożenie stopy i swobodne poruszanie paluszkami. Zakładka, czyli tylna część buta powinna być sprężysta na tyle by wspomagać prawidłowe ustawienie stopy i zapobiegać zniekształcaniu się butów. Ważne jest by obuwie było dłuższe od stopy o około 7-9mm, ponieważ stópki dziecka przesuwają się do przodu w czasie każdego kroku i bardzo szybko rosną. Istotne są również materiały.Obuwie wykonane ze skór naturalnych oraz wysokogatunkowych materiałów tekstylnych posiada właściwości odprowadzania nadmiaru pary wodnej oraz dobrego pochłaniania potu.

Drugi rok życia
Zdecydowana większość dzieci już chodzi. U wielu dzieci szpotawe ustawienie kolan przechodzi w koślawe (nóżki tworzą kształt litery X). Jeśli tak się nie dzieje, nie ma powodów do obaw, bo trzeba pamiętać, że ten proces ma indywidualny charakter w zależności od rozwoju dziecka. Poduszeczka tłuszczowa nadal maskuje sklepienie podłużne stopy, palce ułożone są promieniście.

Trzeci rok życia
Utrzymuje się koślawość kolan. U wielu dzieci poduszeczki tłuszczowe jeszcze nie zanikają.

Czwarty rok życia
U większości dzieci zanikają poduszeczki tłuszczowe, odsłaniane jest wyraźnie ukształtowane sklepienie podłużne stopy. Jeśli tak się nie dzieje warto udać się na ortopedy dziecięcego. U wielu dzieci w tym wieku występuje nadal koślawe ustawienie kolan.
Czterolatkom, które są już ruchowo sprawne można zakładać już półbuty i sandały z zamkniętą piętą lub łożem dla pięty. Łoże to zagłębienie pod piętą, utrzymujące ją w prawidłowym ustawieniu.

Piąty rok życia
Jeśli stopy rozwijają się prawidłowo, wyraźnie widać już sklepienie łuku podłużnego. U części dzieci kolana są już ustawione prawidłowo.

Szósty rok życia
Stopy mają już dobrze zbudowany i widoczny łuk podłużny. Wyraźnie zmniejsza się koślawość kolan. Jeśli tak się nie dzieje, warto wybrać się do dziecięcego ortopedy.

Powyżej siódmego roku życia
Stopy powinny już wyglądać jak u dorosłego, a kolana powinny być ustawione prawidłowo. Około 7. roku życia chód przybiera stały charakter, jest w miarę stabilny i bezpieczny.
Dzieci w wieku szkolnym, jeśli mają zdrowe stopy, mogą nosić wszystkie typy butów. Należy jednak pamiętać, że obcasy nie powinny być wyższe niż 3,5 cm.

SPECJALISTA RADZI:

 • Chodzenie boso po piasku i trawie sprzyja rozwojowi sprawności stóp.
 • Rodzice powinni bacznie obserwować zmiany w wymiarach stóp. Stopy powinno się mierzyć co trzy miesiące, tak by dziecko nigdy nie chodziło w za krótkich bucikach. 

Ponadto warto wiedzieć, że:

 • Stopy, tak jak cały organizm dziecka, nie rosną jednostajnie. W niektórych okresach rozwoju rosną szybciej, w innych wolniej. Inaczej też rosną stopy u chłopców, a inaczej u dziewczynek.
 • Z badań przeprowadzonych w ramach Akademii Zdrowej Stopy BARTEK wynika, że największy przyrost długości stopy występuje pomiędzy 1. a 2. rokiem życia – średnio o około 17–19 mm rocznie. Trzeba pamiętać, że właśnie w tym wieku maluch zaczyna stawiać pierwsze kroki i wymaga pierwszych butów. Może się okazać, że po trzech miesiącach butki są za małe. Nieco mniejszy jest przyrost długości stopy pomiędzy 2. a 3. rokiem życia, choć wynosi on jeszcze 13 mm, pomiędzy 4. a 10. rokiem już tylko około 7 mm do 10 mm rocznie. Stopy dziecka są bardzo delikatne. Nieprawidłowe obuwie może wyrządzić im wiele szkód. Im młodsze dziecko, tym ważniejsze jest, by buty dobrze dobrane. Źle dopasowane mogą powodować zniekształcenia i dolegliwości stóp w późniejszym wieku.

Tekst: BARTEK S.A. oraz Barbara Skrzyńska – antropolog, Bożena Rajchel-Chyla – antropolog. Konsultacje: dr Wojciech Radło specjalista ortopedii dziecięcej.

O firmie:
BARTEK od 20 lat specjalizuje się w produkcji obuwia dla dzieci. Dotychczas wyprodukował już 10 mln par butów. Misją firmy jest uśmiech, zdrowie i komfort małych klientów. Produkty BARTEK tworzone są w zgodzie z wymogami anatomicznymi stopy dzieci  z naturalnych materiałów, zawsze w ciekawej stylistyce i kolorach. Buty BARTEK posiadają pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka oraz są poddawane certyfikacji znaku ZDROWA STOPA.
BARTEK jest autorem pierwszego w Polsce profilaktycznego programu pod nazwą Akademia Zdrowej Stopy BARTEK.  W ramach akcji odbywają się bezpłatne badania stóp wśród dzieci w wieku od 0 do 10 roku życia. Konsultacji udzielają lekarze ortopedzi oraz antropolodzy.

 

 

Archiwum

 • Zdrowe buty ocieplone futrem o zawartości 100% wełny

  2015-09-26 09:08:53

  MY SIĘ ZIMY NIE BOIMY.... ...........gdy BARTKA buty nosimy!   Pada śnieg, mróz szczypie w uszy, marzną nóżki, na posypanych solą ulicach i drogach śniegowa breja – to obraz zimy widzian...

 • Jakie powinny być dobre buty dla dzieci?

  2014-10-07 12:24:20

  Obuwie ma być dłuższe od stopy o około 8–10 mm ze względu na szybki wzrost długości stopy oraz wydłużanie i przesuwanie się stopy do przodu w czasie chodzenia. Buty z otwartym czubkiem (sandałki) powi...

 • BRTKtex WATERPROOF OPTYMALNA FUNKCJONALOŚĆ NA CO DZIEŃ

  2014-09-17 11:24:42

    BRTKtex WATERPROOF OPTYMALNA FUNKCJONALOŚĆ NA CO DZIEŃ NIEZALEŻNIE OD POGODY BARTEK dba o prawidłowy rozwój i komfort stóp Twojego dziecka i nieustannie pracuje nad zwiększeniem walorów użytkowy...

 • Membrana Sympatex Reflextion

  2014-09-13 11:55:38

    W ofercie firmy BARTEK znajduje się obuwie z nieprzemakalną membraną SYMPATEX. W przeciwieństwie do innych wodoodpornych membran, SYMPATEX  nie zawiera żadnych kanalików i porów zapewniając ...

 • Technologia zaklęta w bucie - nowoczesne rozwiązania w butach BARTEK

  2014-08-26 09:59:21

  Technologia zaklęta w bucie  Nowoczesne rozwiązania w butach BARTEK Stopa każdego dziecka poci się znacznie bardziej niż stopa dorosłego. Pot jest idealną pożywką dla rozwoju roztoczy, bakterii, g...

 • Mamo, tato, ja chodzę – jak wybrać pierwsze buty dla dziecka

  2014-04-19 16:21:04

  Z radością stwierdzasz, że Twoje dziecko stawia już pierwsze kroki, a więc potrzebne mu są buciki. To najważniejsze buty w życiu. To między innymi od nich zależy, jak będą rozwijały się stopy Twojego ...

 • Wymień zużytą wkładkę na nową, antybakteryjną która chroni stopę dziecka przed bakteriami

  2013-10-08 10:48:38

  Od października w salonach obuwia dziecięcego BARTEK dostępne są specjalne wkładki do obuwia, które dzięki właściwościom antybakteryjnym neutralizują nieprzyjemny zapach i chronią stopę dziecka przed ...

 • Ruch przedłuża życie

  2013-04-19 16:22:07

  Lato to okres sprzyjający aktywności. Wykorzystajmy ten czas by zachęcić dziecko do zabawy na świeżym powietrzu. Do tego nie potrzeba wiele, wystarczą…. wygodne buty, wtedy ruch będzie prawdziwą, zdro...

 • Jakie mogą być konsekwencje noszenia nieodpowiedniego obuwia przez dzieci?

  2013-04-19 16:15:38

  Stopa dziecka jest bardzo delikatna i szczególnie wrażliwa na niedostosowane do niej obuwie. Im młodsze dziecko, tym ważniejsze jest, by buciki były dobrze dopasowane. Źle dopasowane buty mogą przyczy...

 • Jak mierzyć stopy dzieci

  2013-04-19 15:56:55

  Bywa, że zapominamy o tym, że stópki dziecka bardzo szybko rosną. Może się zdarzyć, że buciki, które kupiliśmy 2-3 miesiące temu okazują się za małe. Chodzenie w zbyt małych bucikach może poważnie zde...

 • Jak dobierać buty do wieku dziecka?

  2013-04-19 15:41:46

  Badania dowodzą, że ponad 90% dzieci rodzi się ze zdrowymi stopami, natomiast blisko 80% dorosłych ma dolegliwości stóp. Najczęstsza przyczyna to noszenie nieodpowiedniego obuwia w dzieciństwie. Spraw...

Znajdź sklep
w swojej okolicy